Klassisk modernisme i Aarhus
2422/935
Ragnhild Keyser: "Normandiet". Sign. R Keyser. Betegnet på bagsiden Paris 1920. Olie på lærred. 47 x 61.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2423/533Aarhus
Jens Søndergaard: Sommerlandskab fra Thy. Sign. Jens Søndergaard. Olie på lærred. 86 x 120.
Sælges
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Næste bud:
2423/578Aarhus
Kræsten Iversen: Parti fra Svaneke, Bornholm. Sign. K.I. Olie på lærred. 89 x 122.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/611Aarhus
Axel Bentzen: Opstilling med blomster i vindueskarm. Sign. AB. Olie på lærred. 66 x 56.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/617Aarhus
Axel Munch: Landskab, Gudhjem. Sign. AM. Gudhjem. Olie på lærred. 81 x 100.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/738Aarhus
Axel Munch: Røgeri, Bornholm. Sign. AM. Olie på lærred. 66 x 47.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/745Aarhus
Karl Larsen: Vej gennem en park. Sign. KL 29. Olie på lærred. 73 x 60.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/749Aarhus
Kræsten Iversen: Opstilling. Sign. K.I. Olie på lærred. 52 x 63.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2423/752Aarhus
Kræsten Iversen: Havneparti. Sign. K.I. Olie på lærred. 65 x 85.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2423/757Aarhus
Jens Ølsgaard: "Quai de seine". Sign. monogram, 1918. Akvarel på papir. Bladstørrelse 31 x 48.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2423/773Aarhus
Kræsten Iversen: Landskab med gæs. Sign. K.I. Olie på lærred. 46,5 x 68.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2423/930Aarhus
Kay Christensen: Uden titel. Sign. Kay C, 1971. Oliekridt på papir. Lysmål 53 x 34.
Sælges
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/938Aarhus
Hugo Kongsted Kongsmar: Tre partier fra Aarhus Havn. Sign. Olie på lærred. 37 x 38, 44 x 61 og 61 x 79. (3)
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2424/521Aarhus
Yrsa Lundstrøm (f. Hansen): Kunstnerens selvportræt. Sign. Y.H. Olie på lærred. 50 x 41.
Sælges
Vurdering :
2424/536Aarhus
Ebba Carstensen: Komposition med heste og personer. Sign. Ebba Carstensen. Olie på lærred. 66 x 97.
Sælges
Vurdering :
2424/566Aarhus
Kjeld Hansen: Parti fra Svaneke, Bornholm. Sign. Kj. H. Olie på lærred. 69 x 94.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2424/825Aarhus
Kresten Krestesen: Losning på Aarhus Havn. Sign. KK. Olie på lærred. 120 x 100.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2424/830Aarhus
Robert F. Jørgensen: Parti fra København med skyggefulde træer, 1918. Sign. Olie på lærred. 84 x 88.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2424/831Aarhus
Walter Schwartz: Fra udkanten af en skov. Sign. WS. Olie på lærred. 41 x 48.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2424/850Aarhus
Svend Engelund: Interiør med figurer. Sign. SE. Olie på plade. 26 x 39.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2424/872Aarhus
Karl Larsen: Kopi efter Francisco Goya's "Den tredje maj 1808". Sign. KL 26. Olie på lærred. 118 x 160.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2424/904Aarhus
Karl Bovin: Landskab. Sign. Karl Bovin. Olie på lærred. 54 x 70.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2424/922Aarhus
Sigurd Swane: Kystsceneri. Sign. Sigurd Swane, Frederikssund 3–4-1902. Blyant på papir. Lysmål 25 x 40.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: