Klassisk modernisme
2421/796
Jens Søndergaard: Mennesker ved fjorden. Sign. Jens Søndergaard 47, 64/250. Litografi i farver. Lysmål 51 x 65.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2422/685Lyngby
Axel Salto: Uden titel. Sign. Salto. Træsnit. Bladstørrelse 23 x 16.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/705Lyngby
Marcel Duchamp: Komposition. Tryksign. Litografi i farver. Bladstørrelse 32 x 23. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/708Lyngby
Hans Scherfig: "Ensom Elefant". Sign. Hans Scherfig 1966, 117/200. Litografi i farver. Lysmål 45 x 61.
Sælges
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/714Lyngby
Axel Salto: To figurer. Sign. Salto, eget tryk. Træsnit. Bladstørrelse 83 x 46.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/771Aarhus
Hans Scherfig: Tapir med unge, 1945. Usign. Radering. Lysmål 21 x 29.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/550Lyngby
Hans Scherfig: “Skaberak-tapir”. Sign. Scherfig 1968, 227/260. Litografi i farver. Lysmål 49 x 66.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/610Lyngby
Juan Gris: Komposition. Sign. monogram, 32/200. Litografi i farver. Lysmål 30 x 24. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2423/670Lyngby
J. F. Willumsen: “Konerne paa Evian Marked”. Sign. J.F. Willumsen, samt J.F.W. 1917 i trykket. Radering. Bladstørrelse 36 x 27 cm.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/750Aarhus
Albert Naur, Jeanne Grut: "Musik skal der til spil selv". Litografiske plakater i farver. 85 x 62. Uindrammede (2)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/886Aarhus
Teddy Sørensen: "Expo Sevilla", 1992. Sign. Teddy. Olie og pastel på papir. Bladstørrelse 50 x 70.
Sælges
Vurdering :
2.500 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/887Aarhus
Pierre Fix-Masseau, Chr. Olsen: To kompositioner. Offsettryk og litografisk plakat. Lysmål 79 x 59 og 79,5 x 58,5. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: