Møbler, spejle og lysekroner. Fortrinsvis fra før år 1900 eller fra det 20. århundrede udført i ældre stil.
Ældre møbler
2421/8Aarhus
Svensk klapbord af gråmalet træ, sider med skuffer. 19. årh. H. 74. L. 38/107/176. B. 119.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2420/148
Koreansk bandaji kommode af elmetræ, prydet med beslag af gennembrudt messing. Ca. 1900. H. 108. B. 119. D. 52.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2420/146
Sengustaviansk spejl i ramme af forgyldt træ. Sverige, 18. årh.s slutning. H. 135. B. 68.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2420/140
Dansk Louis XVI spejl i ramme af delvist forgyldt mahogni. 18. årh.s slutning. H. 139.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.800 DKK -
2420/138
Fem stole af egetræ, elmetræ og bemalet træ. 18./19. årh. (5)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2420/134
Barok hængeskab af egetræ med hemmelige rum, prydet med gennembrudte skæringer. 18. årh. H. 68. B. 60. D. 28.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2420/137
Louis XVI console desserte af mahognyFrankrig, 18. årh.s slutning. H. 85. B. 84. D. 42.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2420/107
Havebænk med stel af sortmalet støbejern og lameller af grønmalet træ. 20. årh. L. 124.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.800 DKK -
2420/132
Langbord af massiv mørkpoleret elm, balusterformede gavle. 20. årh. H. 78. L. 232. B. 100.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2420/131
Lille Altona Louis XVI spejl i ramme af forgyldt træ og nøddetræ. 18. årh.s slutning. H. 84. B. 39.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2420/125
Dansk Christian VIII piedestalskab af mahogni. 19. årh.s midte. H. 146. B. 68. D. 40.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2420/128
Dansk Barok kiste af egetræ, gennembrudte bånd, front med udvendig lås og sider med greb af jern. 18. årh. H. 70. B. 107. D. 57.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2420/122
Kinesisk lavt Kang bord af hongmu. Qing-dynastiet, 19. årh.s slutning. H. 27. L. 80. B. 40.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2420/113
Stort dampskibskuffert, sort læder og messing beslag, indvendigt med bøjlestang og skuffer. 20. årh.s begyndelse. H. 65. B. 110. D. 60.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2420/104
Lille dansk barok kiste af egetræ med gennembrudte jernbånd. 18. årh.'s midte. H. 54. B. 70. D. 41.
Vurdering :
2.500 DKK Ikke solgt
2420/98
Louis XVI kommode af mahogni, front med tre skuffer. 18. årh. H. 68,5. B. 87. D. 45.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2420/92
Bombéformet kommode af nøddetræ og forgyldt træ. Rokokoform. 20. årh.s begyndelse. H. 77. B. 73. D. 53.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
1.650 DKK -
2420/89
Engelsk 'kneehole table' af mahogni, front med talrige skuffer og dør. Antagelig ombygget, 19. årh.s begyndelse. H. 80. B. 130. D. 62.
Vurdering :
8.000 DKK Ikke solgt
2420/80
Sæt på fem danske Louis XVI stole af mørkpoleret bøg, heraf en armstol. 18. årh.s slutning. (5)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
1.800 DKK -
2420/77
Svane af bemalet kunststen. 20/21. årh. B. 40. L. 57. H. 70.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
2420/71
Dansk flisebord af bemalet træ, plade med fliser af fajance dekoreret i blåt. Rokoko form, 19. årh. H. 79. B. 91. D. 65.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2420/68
Fransk duchess med skammel af bemalet og guldstafferet træ. Louis XVI form. 19. årh.s. slutning. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2420/62
Georg III hjørneskab af bejdset egetræ med låger af glas. Cirka 1800. H. 211,5. B. 102. D. 50.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2420/50
Engelsk bakkebord med bakke af metal, dekoreret med bemalet landskab. 19. årh. H. 60. B. 48. L. 68.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2420/41
To par kinesiske hjørnestole af hardwood hvor af et par indlagt med plaketter af marmor. 19. årh.s slutning. (4)
Vurdering :
8.000 DKK Ikke solgt
2420/38
Altona spejl i ramme af nøddetræ og forgyldt træ, facet slebet spejlglas. 18. årh.s anden halvdel. H. 76. B. 33.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2420/32
Barok pengekiste af egetræ med beslag og greb af patineret jern. 18. årh. H. 36. B. 61,5. D. 43.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2420/17
Dansk piedestal af bemalet jern med vase af jern. 19. årh.s midte. Piedestal H. 138. B. 50. D. 48. Vase H. 50. B. 45. (2)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
16.500 DKK -
2420/20
Et par foldebare bakkeborde af delvist forgyldt og grønmalet metal. Cirka 1900. H. 57. L. 64 og 65. B. 49. (2)
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2420/26
Etagere af palisander med tre hylder, dekoreret med intarsia og gallerikanter. 19. årh. H. 103. B. 54,5. D. 36.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
2420/11
Kinesisk gennembrudt skab af Hungmu og toppen indlagt med paneler af Yingmu, beslag og lås af messing. 20. årh.s begyndelse.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2420/2
Senrenaissance bord med stel af eg, plade af rødlig Ølandssten. 17./18. årh. H. 83. L. 94. B. 75.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2419/389
Nyrokoko konsol af rigt udskåret og forgyldt træ, plade af hvidbroget marmor. 19. årh. H. 82. B. 93. D. 44.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2419/369
Louis XVI flisebord af bemalet og guldstafferet træ. 18. årh. H. 70. B. 92. D. 52.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.650 DKK -
2419/325
Dansk Louis XVI spejl i ramme af delvist forgyldt mahogni. 19. årh.s. begyndelse. H. 92. B. 40.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.850 DKK -
2419/309
Dansk Louis XVI armstol af sortmalet træ, sæde med fransk rørflet. 18. årh.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2419/312
Engelsk canterbury af mahogni, front med skuffe. Regency form. 20. årh.s. begyndelse. H. 51. B. 51. D. 29.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2419/310
Louis XVI spejl i profileret ramme af mahogni. 18. årh.s slutning. H. 142. B. 53.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2419/308
Engelsk barskab af mahogni, opklappelig plade hvorunder rum. 19. årh.s. slutning. H. 82. B. 46/92. D. 46 cm.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2419/287
Fransk biblioteksbord af mahogni med beslag af forgyldt bronze, rund plade af marmor. 19. årh. H. 61. Diam. 84.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2419/167
Et par gustavianske armstole af bemalet træ, udskåret med blomster og bladværk. Sverige, ca. 1780. (2)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2419/154
Sidebord af mahognibejdset nøddetræ, plade af lys alabast. Transition form. 20. årh. H. 80. B. 40. D. 30.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2419/146
Dansk empire kommode af mahogni, let buet front med fire skuffer. Cirka 1810. H. 81,5. B. 70,5. D. 45,5.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2419/143
Fritstående skrivebord af mahogni med beslag af forgyldt bronze, nedfældet plade af marmor. Empire form, 20. årh.s begyndelse. H. 75. L. 100. B. 57.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2419/137
Et par bergere af mahogni. Louis XVI form, 20. årh. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2419/134
Et par franske piedestaler af rigt udskåret og forgyldt træ, plade af rødbroget marmor. 19. årh. H. 104. Diam 32.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2419/131
Altona rokoko spejl i ramme af nøddetræ og guldstaferet træ. 18. årh.s midte. H. 105. B. 47.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2419/128
Fritstående rokoko konsolbord af nøddetræ. Frankrig. 18. årh. H. 75,5. B. 82. D. 48.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Ikke solgt
2419/125
Louis XVI kommode af guldstafferet nøddetræ med plade af grå marmor. 18. årh.s slutning. H. 86. B. 116. D. 63.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2419/122
Barok kabinet af birkerod, front med to døre bag hvilke talrige skuffer samt låge. 18. årh. H. 56. B. 64. D. 35.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2419/110
Demi lune formet dansk Empire spillebord af mahogni. Cirka 1810. H. 75,5. B. 79. D. 39. Diam. 78,5.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
17.000 DKK -
2419/119
Et par havevaser af delvis sortmalet støbejern. 20. årh.s anden halvdel. H. 36. B. 75. (2)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2419/116
Dansk fladlåget renaissance standkiste af egetræ, prydet med skæringer anno 1593. 16. årh. H. 67,5. B. 167. D. 58.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2419/113
Lille svensk bord af bemalet træ, front med skuffe. Gustaviansk stil, 19. årh. H. 74. B. 64. D. 43.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2419/107
Svensk rokoko kommode, buet front med to skuffer. Delvis, 18. årh. H. 83. B. 57. D. 44.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2419/86
Engelsk camelback sofa med stel af mahogni, betrukket med blålligt møbelstof. 20. årh.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2419/77
Kinesisk skab af poleret elemtræ. 19. årh.s slutning. H. 202. B. 100. D. 52.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2419/74
Renaissance skab af rigt udskåret egetræ. Delvist 16.-19. årh. H. 180. B. 80. D. 44.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2419/71
Svensk kommode af frugttræ indlagt med marquetteri med plade af kolmården sten. Gustaviansk form, 20. årh. H. 84. B. 109. D. 48.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2419/68
Bombéformet kommode af guldstafferet nøddetræ. 19./20. årh. Rokoko form. H. 79,5. B. 77. D. 45.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2419/65
Spejl i ramme af forgyldt træ med facetslebet spejlglas. Louis XVI form, 19. årh.s slutning. H. 130. B. 70.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2419/56
Italiensk senempire sideboard af guldstafferet og sortmalet træ. Ca. 1820. H. 87. B. 129. D. 48.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK