185/​16

Mads Edinger (f. 1996)

“Perspective in Flow”, 2024. Sign. på bagsiden. Akryl på lærred. 70×50. Uindrammet.

Den danske kunstner Mads Edinger (f. 1996) bor og arbejder i København, Danmark. Edinger er en autodidakt billedkunstner med speciale i det figurative område. Gennem sin praksis udforsker Edinger sammenhængen mellem menneskelige handlinger, natur, dyr og deres adfærd. I sin udforskning inddrager han referencer fra både nutidige og klassiske kunstperioder. I sine værker hylder Edinger ufuldkommenheder og det uperfekte, hvilket gør hans værker rå og æstetiske. Det er vigtigt for ham ikke at skabe noget så tæt på virkeligheden, at et kamera kan løse opgaven. Han mener, at maleriets essens ligger i at skabe sin egen fortælling, der fremkalder forskellige intuitioner hos forskellige beskuere, mens nogle måske bemærker interne og underliggende referencer i kompositionen. Han beskriver sit eget univers som et sted, hvor ukonventionelle tanker, vi helst vil undgå, bliver til virkelighed. Værket dykker ned i vores evne til at tilpasse os og flyde med naturen og verden.

Original stand.

Værket er del af en velgørenhedsauktion til fordel for Børns Vilkår. Auktionen er kurateret af “Curated by Jens-Peter Brask”. Kunstnerne har generøst doneret deres værker. Bruun Rasmussen Kunstauktioner opkræver ikke salær således at det samlede provenu går ubeskåret til Børns Vilkårs vigtige arbejde.

Børns Vilkår X Curated by Jens-Peter Brask X Bruun Rasmussen, 30. april 2024

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

14 bud

1153013 6.500 DKK
1155077 6.000 DKK
1153013 5.500 DKK
1129390 5.000 DKK
1153013 4.800 DKK
1155077 4.600 DKK
1153013 4.400 DKK
1155077 4.200 DKK
327644 4.000 DKK
1155077 3.800 DKK
966618 3.600 DKK
1144796 3.400 DKK
1153013 3.200 DKK
1155077 3.000 DKK