185/​45

Farshad Farzankia (f. Teheran, Iran 1980, bor og arbejder i København)

“War Is Over”, 2023. Sign. Farshad Farzankia, 1/6. Serigrafi i farver. Lysmål 99×69.

Den iranske kunstner Farshad Farzankia (f. 1980) arbejder og bor i København, Danmark. I 1989 flygtede han med sin familie til Danmark på grund af den iranske revolution. Farzankia er uddannet grafisk designer. Han forlod faget i 2016 for at hellige sig sit arbejde som billedkunstner. Hans kunstneriske praksis koncentrerer sig hovedsageligt om maleri, men han arbejder også med skulptur, grafiske tryk og film. Hans værker er fulde af motiver, figurer og karakterer, der sætter både store og små fortællinger i spil – om identitet og selvfortælling, frihed og bevægelse, om fake news og filosofi. I hans maleri optræder forskellige kulturer, tider og steder side om side med personlige spor af hukommelse og symboler. Hvert maleri er som en åben scene eller en løsrevet filmsekvens, der inviterer beskueren ind i dragende verdener fyldt med billeder, sprog og kultur. Repræsenteret ved Atelier Hjorth-Rohde.

Undersøgt i ramme. Original stand.

Værket er del af en velgørenhedsauktion til fordel for Børns Vilkår. Auktionen er kurateret af “Curated by Jens-Peter Brask”. Kunstnerne har generøst doneret deres værker. Bruun Rasmussen Kunstauktioner opkræver ikke salær således at det samlede provenu går ubeskåret til Børns Vilkårs vigtige arbejde.

Børns Vilkår X Curated by Jens-Peter Brask X Bruun Rasmussen, 30. april 2024

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

17.500 DKK

17 bud

17.500 DKK
17.000 DKK
16.500 DKK
16.000 DKK
15.500 DKK
15.000 DKK
14.500 DKK
(Autobud) 14.000 DKK
14.000 DKK
13.500 DKK
13.000 DKK
(Autobud) 12.500 DKK
12.500 DKK
(Autobud) 12.000 DKK
11.500 DKK
11.000 DKK
10.500 DKK