2419/​509

Ib Kofod-Larsen (f. 1921, d. 2003)

“Elizabeth”. Lænestol med stel af wengé, betrukket med naturskind. Formgivet 1956. Udført og mærket hos Brdr. Petersen, 2021.

Model præsenteret på Københavns Snedkerlaugs udstilling på Kunstindustrimuseet 1956.

Litteratur: Grete Jalk [red.]: “Dansk møbelkunst gennem 40 Aar”, bind 3, afb. s. 365 og bind 4, afb. 13 og 49.

Udført på specialbestilling til nuværende ejer.

Serienr. 221106. Certifikat medfølger.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.

Vur­dering

40.000 DKK

Hammerslag